Projekt „Prywatny schowek” zwycięża w konkursie Airbusa Fly Your Ideas 2017 na najbardziej innowacyjne pomysły w branży lotniczej.
piątek, 02 czerwca 2017 08:21

Tuluza, maj 2017 – Panel ekspertów Airbusa zdecydował, że zwycięzcą międzynarodowego konkursu dla studentów Fly Your Ideas 2017 został zespół Team DAELead, reprezentujący Uniwersytet z Hongkongu. Team DAELead pokonał bardzo mocnych konkurentów, zdobywając pierwszą nagrodę w wysokości 30 tys. euro. Zwycięską pracą był projekt prywatnego schowka (Private Stowage Compartment, PSC) pod stopami pasażerów.

 

Ostatni etap konkursu odbył się w Tuluzie we Francji. Pięciu finalistów wyłonionych spośród 365 zespołów zgłoszonych do pierwszej rundy zaproszono na tydzień do ośrodka Airbus ProtoSpace, gdzie mogli wizualizować, prototypować i testować swoje pomysły, korzystając z najnowocześniejszego sprzętu. Następnie zaprezentowali je gronu ekspertów, w skład którego wchodzili naukowcy, specjaliści z firmy Airbus i branży lotniczej.

 

Fly Your Ideas Team DAELead HKG Award Ceremony 600

Zwycięzcy konkursu Airbus Fly Your Ideas 2017: zespół Team DAELead z Uniwersytetu Hongkońskiego

 

Sędziowie byli pod wrażeniem wizji i umiejętności zespołu Team DAELead, który znalazł prosty, lecz skuteczny sposób na poprawę komfortu pasażerów. Nowy projekt kabiny w pełni wykorzystuje przestrzeń pod fotelem, dzięki czemu pasażerowie zyskują prywatny schowek na swoje bagaże.

 

Fly Your Ideas Team DAELead HKG 600Zwycięzcy konkursu Airbus Fly Your Ideas 2017: zespół Team DAELead z Uniwersytetu Hongkońskiego

 

Drugie miejsce zajął Team Aquarius z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) w Australii, który otrzymał 15 tys. euro za radykalną koncepcję przekształcenia samolotu pasażerskiego w narzędzie do gaszenia pożarów.

 

Fly Your Ideas Team Aquarius AUS 600

Airbus Fly Your Ideas 2017, 2. miejsce: Team Aquarius z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) w Australii


Konkurs Airbus Fly Your Ideas (Pomysły z polotem), który odbył się już pięciokrotnie i jest organizowany pod patronatem UNESCO, ma na celu inspirować nowe pokolenia innowatorów na całym świecie. Zgłoszenia studentów musiały dotyczyć jednego z wyzwań, od poprawy komfortu lotu do innowacji produkcyjnych, wskazanych przez firmę Airbus z myślą o zrównoważonym rozwoju lotnictwa.


W tegorocznej edycji uczestniczyła rekordowa liczba 5500 studentów z całego świata. Od debiutu konkursu Fly Your Ideas w 2008 r. w konkursie udział wzięło ponad 20 000 studentów z ponad 650 uniwersytetów i 100 krajów.


Kluczowym aspektem inicjatywy jest różnorodność: zespoły zachęca się do angażowania osób reprezentujących różne dyscypliny akademickie i różne narodowości. Tegoroczni finaliści reprezentują dziewięć różnych narodowości i osiem uniwersytetów z Afryki, Europy oraz regionu Azji i Pacyfiku.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.airbus-fyi.com.

 

Źródło: AirbusAdd this to your website